INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Kurcz h. Radwan  

 
 
I poł. XVII w. - 1702
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kurcz Stefan h. Radwan (zm. 1702), wojewoda brzesko-litewski. Był trzecim synem Stanisława, wojewodzica derptskiego, i Doroty z Puciatów. Posiadał dobra Płużyny z miasteczkiem Walówka i folwarkami Miratycze, Pieszczanka z jeziorem Świteź w woj. nowogródzkim i Pietuchowo w pow. lidzkim, oraz dzierżył leśnictwo koniawskie i dubickie. W r. 1648 podpisał elekcję króla Jana Kazimierza, ok. r. 1650 został wojskim lidzkim. W latach «potopu» należał, wraz z najstarszym bratem Janem, chorążym lidzkim, do obozu sapieżyńskiego, walczył wraz z nim w szeregach pospolitego ruszenia lidzkiego. Ok. r. 1665 został podkomorzym lidzkim. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych należał do opozycyjnego wówczas stronnictwa Paców związanego z Austrią. Dn. 3 I 1668 r. otrzymał kasztelanię brzesko-litewską i odtąd kierował wielokrotnie działalnością sejmiku brzeskiego.

W dobie bezkrólewia po abdykacji Jana Kazimierza K. został marszałkiem sądów kapturowych woj. brzeskiego, w r. 1670 był dwukrotnie dyrektorem sejmików przedsejmowych i dowódcą pospolitego ruszenia szlachty brzeskiej, w grudniu 1670 i sierpniu 1671 r. kierował pracami sejmików relacyjnych. Dn. 20 II 1672 r. domagał się na sejmie wynagrodzenia za prace w komisji wileńskiej i zapłaty długów wojsku, procesował się z poborcami powiatowymi. T. r. został wojewodą brzeskim litewskim. W styczniu 1673 r. należał, wraz z wojewodą wileńskim Michałem Kazimierzem Pacem i wojewodą trockim Marcjanem Ogińskim, do grona senatorów litewskich potępiających malkontentów gołąbskich. Na sejmie wyznaczony został deputatem do Trybunału Skarbowego w Grodnie. W czasie bezkrólewia po śmierci Michała Korybuta był komisarzem Konfederacji W. Ks. Lit. Na sejmie konwokacyjnym w r. 1674 popierał wniosek o powiększenie stałego wojska, uczestniczył następnie w sejmie elekcyjnym i podpisał wybór Jana Sobieskiego. W grudniu 1676 r. został ponownie dyrektorem sejmiku przedsejmowego, a w dwa lata później sejm wyznaczył go deputatem przy osobie Jana III i deputatem do Trybunału Skarbowego W. Ks. Lit. W r. 1677 był marszałkiem Trybunału W. Ks. Lit. W ostatnich latach panowania Jana III należał wraz z Pacami do gorliwych działaczy opozycyjnego stronnictwa sapieżyńskiego. W lutym 1695 r. wystąpił w senacie w obronie Kazimierza Sapiehy, woj. wileńskiego, w sporze jego z bpem wileńskim Konstantym Kazimierzem Brzostowskim; dn. 7 III 1697 r., w liście do sejmiku brzeskiego, potępił twórców związku wojskowego, który zrujnował również jego własne dobra. Słynął jako dobry mówca, wygłaszał oracje na sejmikach i zjazdach z okazji ślubów i pogrzebów.

W r. 1685 K. zbudował dla zakonu dominikanów kościół p. wezwaniem Św. Trójcy i klasztor drewniany w Walówce, przeznaczając na uposażenie zakonników folwark Jatwieź. Zbudował tam również cerkiew unicką, a nadto ufundował kościół w Płużanach. Z małżeństwa z kasztelanką wileńską Joanną Petronelą Sapieżanką (ślub ok. 1655) pozostawił synów Jana i Franciszka, porucznika wojsk litewskich, który utracił dobra ojca w Nowogródczyźnie i przeniósł się do pow. orszańskiego, oraz dwie córki: Teodorę, żonę Felicjana Kuczborskiego, podstolego trockiego, i Zofię, żonę Piotra Kotowskiego, starosty mozyrskiego, stronnika Sapiehów.

 

Portret K-ego jako fundatora kościoła dominikańskiego w Walówce istniał do r. 1945 w Czombrowie k. Nowogródka (Karpowiczów); – Estreicher; Słow. Geogr.; Boniecki, XIII 99, 209; Kojałowicz W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium, Wyd. F. Piekosiński, „Herold Pol.” 1897, 116; Niesiecki; Orszańskij Gerbownik, Witebsk 1900, Istoriko-Juridičeskie Materialy, XXVIII cz. 2.; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Barącz S., Rys dziejów zakonu kaznodziejskiego w Polsce, Lw. 1861 II 398–9; [Giżycki J.] Wołyniak, Wiadomości o dominikanach prowincji litewskiej, Kr. 1917 I; Korzon T., Dola i niedola Jana Sobieskiego, Kr. 1898 III; Sapiehowie, Materiały historyczno-genealogiczne i majątkowe, Pet. 1890 II, 123; – Akty Vil. Archeogr. Kom., V 45, 58, 74, 105, 131, 148, 188, VIII 345, XIII, 100; Medeksza S. F., Księga pamiętnicza wydarzeń zaszłych na Litwie 1654–1668, Wyd. W. Seredyński, Kr. 1875, Script. Rer. Pol., III; Ostrowski-Daneykowicz J., Swada polska i łacińska albo Miscellanea oratorskie seymowe i różne… L. 1745–7 I. 1 s. 378, I, 2 s. 100–4, I, 4 s. 89, I, 6 s. 42–55; Pisma do wieku i spraw Jana Sobieskiego, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1881; Sarnecki K., Pamiętniki z czasów Jana Sobieskiego, Oprac. J. Woliński, Wr. 1958 s. 190; Vol. leg., IV 900–901, 1007, V 140, 209, 321, 551; Wykaz podatku podymnego powiatu wołkowyskiego z r. 1690, Podał S. Krakowski, Wiad. Studium Hist. Prawa Lit., Wil. 1938 I 213, 228, 253.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.